DR124-4R7-R
Mfr.Part #
DR124-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 6.5A 16.2MOHM SM
Stock
954
In Stock :
954
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
6.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
RMS Current (Irms) :
6.5A
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Max DC Current :
6.5A
Depth :
12.3mm
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Current :
6.5A
Length :
12.5mm
Inductance :
4.7μH
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Self Resonant Frequency :
1MHz
Current Rating (Amps) :
6.5A
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Height :
4.5mm
Current - Saturation :
7.65A
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
DC Resistance (DCR) :
16.2mOhm Max
Series :
DR124
Published :
2011
Inductance Tolerance :
20%
Width :
12.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Weight :
3.175147g
Datasheets
DR124-4R7-R
Eaton-Electronics Division DR124-4R7-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD