DPP1P47K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPP1P47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
27.5082mm
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Series :
DPP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Length :
32mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.47µF
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.260Lx0.630W 32.00mmx16.00mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 70
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Terminal Pitch :
27.5mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Width :
16mm
Voltage - Rated AC :
70V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm