DPP1P15K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPP1P15K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.024Lx0.433W 26.00mmx11.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
High Frequency, Switching
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
19.9898mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.787 20.00mm
Capacitance :
0.15μF
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
20mm
Length :
26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESR
Published :
Width :
11mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
DPP
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated AC :
70V