DPF18-250FIMB-K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPF18-250FIMB-K
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Red
Length - Overall :
0.920 23.37mm
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
DiscoGrip™, ReelSmart™
Packaging :
Reel
HTS Code :
Terminal Type :
Standard
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Feature :
Butted Seam
Insulation Diameter :
0.060 ~ 0.133 (1.52mm ~ 3.38mm)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
18-22 AWG
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Insulation :
Fully Insulated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Crimp
Length :
23.368mm