DPF14-250FIM-2K
Mfr.Part #
DPF14-250FIM-2K
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Length :
22.86mm
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Terminal and Terminal Block Type :
TAB TERMINAL
ECCN Code :
EAR99
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Length - Overall :
0.900 22.86mm
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Insulation Diameter :
0.090 ~ 0.156 (2.29mm ~ 3.96mm)
Free Hanging
Weight :
3.719457kg
Wire Gauge :
14-16 AWG
Contact Finish :
Nickel
Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Nylon
Color :
Blue
Published :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Series :
DiscoGrip™, ReelSmart™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width - Tab :
0.250 6.35mm