DPD050055-P9P-TC
Mfr.Part #
DPD050055-P9P-TC
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Power :
2.75W
Lead Free :
Lead Free
Applications :
ITE (Commercial)
Max Output Current :
500mA
Max Power Dissipation :
3W
Output Connector :
Barrel Plug, 1.1mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Output Current :
550mA
Height :
39.624mm
Voltage - Output :
5V
Region Utilized :
North America
Polarity :
Positive
cULus
Published :
Power (Watts) :
2.5W
Size / Dimension :
2.32Lx1.77W x 1.56 H 59.0mmx45.0mmx39.5mm
Polarization :
Positive Center
Voltage - Input :
120VAC