DPD050055-P14N-TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPD050055-P14N-TC
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Polarization :
Negative Center
Power (Watts) :
2.5W
Max Output Current :
500mA
Approval Agency :
cULus
Voltage - Output :
5V
Height :
39.624mm
Applications :
ITE (Commercial)
Connector Type :
PLUG
Polarity :
Negative
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Power :
2.75W
Output Current :
550mA
Input Connector :
NEMA 1-15P
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Wall
Voltage - Input :
120VAC
Cord Length :
72 1.83m
Size / Dimension :
2.32Lx1.77W x 1.56 H 59.0mmx45.0mmx39.5mm
Region Utilized :
North America
Published :
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Type :
Fixed Blade
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Lead Free
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.8mm O.D. x 9.5mm