DPD050055-P13P-TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPD050055-P13P-TC
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2.5W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Published :
Frequency :
60Hz
Voltage - Output :
5V
Number of Outputs :
1
Polarization :
Positive Center
Connector Type :
PLUG
Max Output Current :
500mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.32Lx1.77W x 1.56 H 59.0mmx45.0mmx39.5mm
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Cable Length :
1.83m
Power (Watts) :
2.5W
Output Current :
550mA
Voltage - Input :
120VAC
Input Connector :
NEMA 1-15P
Mount :
Wall
Cord Length :
72 1.83m
Input Type :
Fixed Blade
Region Utilized :
North America
Output Power :
2.75W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
cULus
Form :
Wall Mount (Class II)
Polarity :
Positive
Height :
39.624mm