DNFR14-206FIB-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DNFR14-206FIB-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Length :
15.24mm
Depth :
9.4mm
Insulation :
Fully Insulated
Insulation Material :
Nylon
Packaging :
Bulk
Series :
Pan-Term®
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Weight :
1.406136kg
Published :
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Width :
9.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Width - Tab :
0.187 4.75mm 0.205 5.21mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Color :
Blue
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Contact Material :
Brass
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Angled - 90°, Flag
Insulation Diameter :
0.178 (4.52mm)