DNF18-250FIMB-K
Mfr.Part #
DNF18-250FIMB-K
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Insulation Diameter :
0.135 (3.43mm)
Not Applicable
Contact Plating :
Nickel
Terminal and Terminal Block Type :
TAB TERMINAL
Series :
Disco™
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Insulation :
Fully Insulated
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Brass
Wire Cross Section :
1 mm2
Feature :
Butted Seam
Depth :
11.4mm
Length - Overall :
0.910 23.11mm
Gender :
Male
Published :
HTS Code :
Termination :
Crimp
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
23.114mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Datasheets
DNF18-250FIMB-K
Panduit Corporation DNF18-250FIMB-K
Panduit Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors DNF18-250FIMB-K are designed for quick and easy connection and disconnection of electrical circuits. These terminals are made from nickel-plated steel and feature a quick disconnect design that allows for easy installation and removal. The terminals are suitable for use with 18-22AWG wire and have a maximum insulation diameter of 23.1mm and a maximum cable diameter of 11.4mm.
Features:
- Quick disconnect design for easy installation and removal
- Nickel-plated steel construction
- Suitable for use with 18-22AWG wire
- Maximum insulation diameter of 23.1mm
- Maximum cable diameter of 11.4mm