DNF18-110-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DNF18-110-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.110
Stock
309
In Stock :
309
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Insulation Material :
Nylon
Length :
17.526mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Red
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.81mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Published :
2005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Serrated Termination
Length - Overall :
0.690 17.53mm
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Insulation Diameter :
0.100 (2.54mm)
Series :
Pan-Term®
Weight :
498.951607g
Contact Plating :
Tin
Contact Material :
Brass
HTS Code :
Terminal Type :
Standard
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Width - Tab :
0.110 2.79mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Tab Thickness :
0.032 0.81mm