DNF14-188-M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DNF14-188-M
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Width - Tab :
0.187 4.75mm
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Series :
Pan-Term®
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Length - Overall :
0.760 19.30mm
Terminal Type :
Standard
Feature :
Serrated Termination
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Published :
2002
Insulation Material :
Nylon
Contact Material :
Brass
Color :
Blue
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length :
19.304mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Tin
HTS Code :
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
ECCN Code :
EAR99
Insulation Diameter :
0.162 (4.11mm)
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
5.84mm