DMV1500SDFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMV1500SDFD
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RF DIODE STANDAR 1500V TO220FPAB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - RF
Case Connection :
Isolated
Reach Compliance Code :
not_compliant
Diode Type :
Standard - 1 Pair Series Connection
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
50A
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Forward Voltage-Max :
1V
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Current Rating :
6A
Pin Count :
3
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1500V
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Reverse Voltage :
600V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Max Current Rating :
6A
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Recovery Time :
400 ns
Operating Temperature :
150°C TJ