DMV1500HDFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMV1500HDFD
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RF DIODE STANDAR 1500V TO220FPAB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - RF
Application :
HIGH VOLTAGE VERY FAST RECOVERY
Surface Mount :
No
Non-rep Pk Forward Current-Max :
75A
Base Part Number :
DMV1500
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard - 1 Pair Series Connection
Max Current Rating :
6A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Voltage-Max :
1.25V
Packaging :
Tube
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Phases :
1
Reverse Voltage :
600V
Peak Reverse Current :
3μA
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Recovery Time :
85 ns
Output Current-Max :
6A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1500V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Current Rating :
6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
50A
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
Datasheets
DMV1500HDFD
STMicroelectronics DMV1500HDFD
Standard - 1 Pair Series Connection 3 Terminations SILICON 245 SINGLE Tube TO-220-3 Full Pack
DMV1500HDFD Overview
The maximal forward voltage that can be applied to this device is rated at 1.25V.In accordance with the applicable device specifications, this device operates at a maximum peak reverse voltage of 1500V.Diode can read a maximum output current voltage of 6A using this device.There is a current rating of 6A for this part.
DMV1500HDFD Features
1.25V forward voltage
a maximum output current voltage of 6A