DME2S12K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DME2S12K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
0.012µF
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DME
Height :
7.5mm
Length :
10.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4.5mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
160V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm