DME2P56K-F
Mfr.Part #
DME2P56K-F
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Stock
830
In Stock :
830
Lead Pitch :
15mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
600 µm
Size Code :
7324
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Depth :
6mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
1.68Ohm
Length :
18.5mm
Published :
2012
Size / Dimension :
0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
1 %
Voltage :
250V
Height :
13mm
PET
HTS Code :
Capacitance :
0.56μF
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
DME2P56K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME2P56K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, DME2P56K-F pinout, DME2P56K-F datasheet PDF, DME2P56K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME2P56K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DME2P56K-F
DME FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm ±10% 0.56muF 250V