DM6W20A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM6W20A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4600W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reverse Test Voltage :
20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
6W
Configuration :
Single
Applications :
Automotive
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Package / Case :
DO-218AB
Number of Terminations :
1
Unidirectional Channels :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
23.35V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
142A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Terminal Position :
Single
Clamping Voltage-Max :
32.4V
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V