DM6W12A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM6W12A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO218
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4600W
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Terminations :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
4600W 4.6kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
6W
Package / Case :
DO-218AB
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage :
14V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Applications :
Automotive
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
231A