DM355ZCE216DTEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM355ZCE216DTEG
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Type :
Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Frequency :
216MHz
Supplier Device Package :
337-NFBGA
Base Part Number :
DM355
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Packaging :
Tray
Interface :
ASP, I2C, SPI, UART, USB
On Chip Data RAM :
56kB
Voltage - I/O :
1.8V 3.3V
Voltage - Core :
1.30V
Series :
TMS320DM3x, DaVinci™
Non-Volatile Memory :
ROM (8kB)
Datasheets
DM355ZCE216DTEG
CPLD TMS320DM3x, DaVinci™ Series DM355 216MHz
DM355ZCE216DTEG Overview
It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~85°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320DM3x, DaVinci™ series.Based on its base part number of DM355, many ralated parts can be found.It is specifically designed to operate with the frequency of 216MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.