DM355SZCEA216
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DM355SZCEA216
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
337-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Number of I/O :
104
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Form :
Ball
Frequency :
216MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Core Architecture :
ARM
Lead Free :
Lead Free
Format :
FIXED-POINT
Interface :
ASP, I2C, SPI, UART, USB
Number of Terminations :
337
RAM Size :
32kB
Terminal Position :
BOTTOM
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
337
Max Supply Voltage :
1.365V
Voltage - Core :
1.30V
Type :
Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Supply Voltage :
1.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
16b
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
Min Supply Voltage :
1.235V
Number of UART Channels :
3
Series :
TMS320DM3x, DaVinci™
Bit Size :
32
Packaging :
Tray
On Chip Data RAM :
56kB
Non-Volatile Memory :
ROM (8kB)
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Supply Voltage :
1.3V
Voltage - I/O :
1.8V 3.3V