DLM6-360PW6A
- Mfr.Part #
- DLM6-360PW6A
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Specialized
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- IEC Conformance :
- No
- Connector Usage :
- Subcategory :
- Backplane Connectors
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Rows :
- 12
- Contact Finish Thickness :
- 50.0μin 1.27μm
- RoHS :
- Compliant
- Base Product Number :
- DLM6
- Contact Layout, Typical :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Feature :
- Actuating Camshaft, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
- Features :
- UL Flammability Code :
- 94V-0
- Shell Material :
- Metal
- Connector Style :
- Contact Finish :
- Gold
- Insulation Material :
- Plastic
- Voltage Rating :
- Packaging :
- Bulk
- Filter Feature :
- No
- Product Category :
- High Speed / Modular Connectors
- MIL Conformance :
- Product Type :
- Series :
- DLM
- Empty Shell :
- Mixed Contacts :
- Connector Type :
- Plug, Hermaphroditic Contacts
- Max Operating Temperature :
- 105 °C
- Contact Gender :
- Male
- ECCN Code :
- EAR99
- Pitch :
- 0.100 2.54mm
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Insertion Force-Max :
- ZIF N
- Mount :
- Through Hole
- Current Rating :
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Columns :
- 30
- DIN Conformance :
- Package :
- Bulk
- Product Status :
- Active
- Color :
- Black
- Termination :
- Solder
- Number of Positions :
- 360
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Operating Temperature :
- -55°C~105°C
- Current Rating (Amps) :
- Contact Plating :
- Gold
- Min Operating Temperature :
- -55 °C
- Additional Feature :
- EMI/RFI SHIELDED, POLARIZED
- Total Number of Contacts :
- 360
- Brand :
- Number of Pins :
- Datasheets
- DLM6-360PW6A
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| DLM6 HANDLE | ITT Cannon | 36,500 | DLM6 HANDLE |
| DLM6-360P | ITT Cannon | 19,394 | CONN PLUG HSG DRAWER 360POS |