DLM5-260RW6B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLM5-260RW6B
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT 260POS PNL MNT
Stock
171
In Stock :
171
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Current Rating (Amps) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package :
Bulk
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DIN Conformance :
No
Product Category :
High Speed / Modular Connectors
Current Rating :
Connector Usage :
Empty Shell :
No
Contact Layout, Typical :
Number of Positions :
260
Accessory Type :
Published :
2015
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Base Product Number :
DLM5
Subcategory :
Backplane Connectors
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Termination Style :
Crimp
Insertion Force-Max :
ZIF N
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Product Type :
Feature :
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Orientation :
Straight
Number of Rows :
10
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
Pitch :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating :
Series :
DLM
Product :
Receptacles
Max Current Rating :
5A
Total Number of Contacts :
260
Shell Material :
Metal
Connector Style :
Connector Type :
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Factory Lead Time :
20 Weeks
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYETHYLENE
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
EMI/RFI SHIELDED, POLARIZED
MIL Conformance :
Gender :
FEMALE
Number of Columns :
26
Mount :
Panel, Through Hole
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Brand :
Features :
Datasheets
DLM5-260RW6B
ITT Cannon DLM5-260RW6B
DLM Series Receptacle, Hermaphroditic Contacts Solder Gold Black 50.0μin 1.27μm 260 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Panel Mount