DLM5-260R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLM5-260R
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HOUSING 260POS PNL MNT
Stock
192
In Stock :
192
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Backplane Connector Housings
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Product Type :
High Speed / Modular Connectors
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS :
Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Breadth :
1.378 inch
Empty Shell :
yes
Insulator Color :
Black
Package :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1200VAC V
MIL Conformance :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions :
260
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
1.2kV
Contact Design :
PREASSEM CONN
Depth :
20.55mm
Termination Style :
Crimp
UL Flammability Code :
94V-0
Features :
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Shell Material :
Metal
Base Product Number :
DLM5
Connector Usage :
Receptacle
Published :
1999
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
1.2 kV
Number of Rows :
10
Connector Type :
Housing for Non-Gendered Contacts
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Product :
Receptacles
Connector Style :
Feature :
Radiation Hardening :
Max Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Wire Gauge (Max) :
42 AWG
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Width :
35mm
Termination :
Crimp
Brand :
Color :
Contact Plating :
Gold
Series :
DLM
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Resistance :
15mOhm
Length :
108mm
Plating Thickness :
50μin
Reference Standard :
UL
Orientation :
Straight
Mounting Angle :
Straight
REACH SVHC :
No SVHC
Pitch :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Insertion Force-Max :
ZIF N
Contact Material :
Copper
Lead Free :
Lead Free
Rated Current (Signal) :
5A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Contacts :
260
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Total Number of Contacts :
Note :
Contacts Not Included
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Product Status :
Active
DIN Conformance :
Product Category :
Current Rating :
5A