DLM1-156RW6B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLM1-156RW6B
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT 156POS PNL MNT
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Number of Positions Loaded :
All
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
6
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
156
Number of Positions :
156
Voltage Rating :
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Feature :
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
IEC Conformance :
No
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
Filter Feature :
MIL Conformance :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYETHYLENE
Features :
DIN Conformance :
Color :
Black
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
Connector Usage :
Published :
2015
Current Rating (Amps) :
Base Product Number :
DLM1
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Series :
DLM
Connector Type :
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Current Rating :
Number of Columns :
26
Additional Feature :
ZIF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
23 Weeks
Insertion Force-Max :
ZIF N
Shell Material :
Metal
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Layout, Typical :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DLM1-156RW6B
ITT Cannon DLM1-156RW6B
DLM Series Receptacle, Hermaphroditic Contacts Solder Gold Black 50.0μin 1.27μm 156 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Panel Mount