DLM1-156R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DLM1-156R
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HOUSING 156POS PNL MNT
Stock
197
In Stock :
197
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Backplane Connector Housings
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Product Status :
Active
Connector Usage :
Receptacle
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Thermoplastic
Mount :
Panel
Product Category :
High Speed / Modular Connectors
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire Gauge (Max) :
42 AWG
Max Operating Temperature :
105°C
Shell Material :
Metal
MIL Conformance :
No
Voltage Rating :
1.2 kV
Features :
Actuating Camshaft Socket, Shielding, Zero Insertion Force (ZIF)
Current Rating :
5A
Package :
Bulk
Depth :
24.8mm
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Published :
1998
DIN Conformance :
Brand :
Connector Style :
Product :
Receptacles
Voltage - Rated :
1.2kV
Factory Lead Time :
21 Weeks
Housing Color :
Black
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Gender :
FEMALE
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Feature :
Mixed Contacts :
Dielectric Withstanding Voltage :
1200VAC V
Insertion Force-Max :
ZIF N
Contact Resistance :
15mOhm
Filter Feature :
Orientation :
Straight
RoHS :
Compliant
Accessory Type :
Base Product Number :
DLM1
Connector Type :
Housing for Non-Gendered Contacts
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Body Breadth :
0.977 inch
Plating Thickness :
50μin
Number of Positions :
156
Max Current Rating :
5A
Contact Material :
Copper
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
Durability :
10000 Cycles
Number of Contacts :
156
JESD-609 Code :
e4
Length :
108mm
Color :
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Termination Style :
Crimp
Number of Rows :
6
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
Width :
24.8mm
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
DLM
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated Current (Signal) :
5A