DL3-60PW4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL3-60PW4A
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG 60POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Style :
Number of Positions Loaded :
All
Additional Feature :
POLARIZED
Mixed Contacts :
No
Package :
Bulk
Features :
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Product Category :
Rack and Panel Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
UL Flammability Code :
94V-1
Empty Shell :
No
Subcategory :
Backplane Connectors
MIL Conformance :
Product Status :
Active
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
IEC Conformance :
Connector Usage :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Feature :
Connector Type :
Plug, Hermaphroditic Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Wire Wrap
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYETHYLENE
Contact Layout, Typical :
Series :
DL
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Plastic
Number of Rows :
6
RoHS :
Details
Number of Positions :
60
Contact Gender :
Male
Base Product Number :
DL3
Number of Columns :
Product Type :
Rack and Panel Connectors
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
Current Rating (Amps) :
Insertion Force-Max :
ZIF N
Color :
Black
Total Number of Contacts :
60
Filter Feature :
Brand :
Datasheets
DL3-60PW4A
ITT Cannon DL3-60PW4A
DL Series Plug, Hermaphroditic Contacts Wire Wrap Gold Black 50.0μin 1.27μm 60 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Panel Mount