DL1-156PW6A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL1-156PW6A
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG 156POS PNL MNT
Stock
748
In Stock :
748
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Termination :
Solder
Insulation Material :
Plastic
Voltage Rating :
Base Product Number :
DL1
Empty Shell :
No
Insertion Force-Max :
ZIF N
Published :
2000
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Hermaphroditic Contacts
Total Number of Contacts :
156
Shell Material :
Plastic
Features :
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
UL Flammability Code :
94V-1
IEC Conformance :
No
Contact Layout, Typical :
Filter Feature :
Gender :
PLUG
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
Backplane Connectors
Number of Positions :
156
Contact Gender :
Male
Number of Columns :
Package :
Bulk
Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Connector Style :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
6
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
Connector Usage :
MIL Conformance :
Brand :
Color :
Black
Additional Feature :
POLARIZED
Series :
DL
Packaging :
Bulk
Product Type :
Rack and Panel Connectors
Factory Lead Time :
20 Weeks
Product Category :
Rack and Panel Connectors
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Current Rating :
Datasheets
DL1-156PW6A
ITT Cannon DL1-156PW6A
DL Series Plug, Hermaphroditic Contacts Solder Gold Black 50.0μin 1.27μm 156 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Panel Mount