DIT095N08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DIT095N08
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
MOSFET, TO-220AB, 80V, 95A, N, 1
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Maximum Gate Source Voltage (V) :
±20
Maximum Drain Source Voltage (V) :
80
Mounting :
Through Hole
Typical Turn-On Delay Time (ns) :
18
Maximum Continuous Drain Current (A) :
95
Channel Mode :
Enhancement
SVHC :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Typical Input Capacitance @ Vds (pF) :
6800@25V
Pin Count :
3
Maximum Power Dissipation (mW) :
Typical Gate Charge @ Vgs (nC) :
109@10V
Tab :
Tab
Number of Elements per Chip :
1
Typical Fall Time (ns) :
15
EU RoHS :
Compliant with Exemption
Packaging :
Tube
Automotive :
No
Category :
Power MOSFET
Supplier Package :
TO-220AB
HTS :
Supplier Temperature Grade :
COMMERCIAL
ECCN (US) :
EAR99
PPAP :
No
Package Length :
10.1
Configuration :
Single
Typical Turn-Off Delay Time (ns) :
56
Typical Gate Charge @ 10V (nC) :