DIP24-1C90-51D
Mfr.Part #
DIP24-1C90-51D
Description
RELAY REED SPDT 500MA 24V
Stock
98
In Stock :
98
Switching Voltage :
175VAC 175VDC -Max
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Number of Pins :
8
Width :
19.3mm
Must Release Voltage :
3.6VDC
REACH SVHC :
No SVHC
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Rating (Current) :
500mA
Coil Current :
12mA
Feature :
Diode
Contact Voltage(DC)-Max :
175V
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Resistance :
150mOhm
Tube
Switching Current :
250mA
Coil Voltage :
24VDC
Coil Power :
290mW
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
.5A@175VAC
Body Height :
7.5mm
Physical Dimension :
19.3mm x 7mm x 7.5mm
Coil Resistance :
2kOhm
Contact Voltage(AC)-Max :
175V
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact (DC) Max Rating R Load :
.5A@175VDC
Body Breadth :
7 mm