DI020N06D1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DI020N06D1
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
MOSFET, TO-252AA/D-PAK, 60V, 20A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
PCB changed :
2
Typical Gate Charge @ 10V (nC) :
25.3
Package Height :
2.3
Typical Turn-Off Delay Time (ns) :
17
Mounting :
Surface Mount
Typical Rise Time (ns) :
6
Package Length :
6.6
Number of Elements per Chip :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Channel Mode :
Enhancement
Maximum Power Dissipation (mW) :
SVHC :
yes
Tab :
Tab
EU RoHS :
Compliant with Exemption
Automotive :
No
Packaging :
Tape and Reel
Typical Gate Charge @ Vgs (nC) :
25.3@10V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Drain Source Voltage (V) :
60
PPAP :
No
ECCN (US) :
EAR99
Category :
Power MOSFET
Package Width :
6
Maximum Continuous Drain Current (A) :
20
Configuration :
Single
Typical Input Capacitance @ Vds (pF) :
590@15V