DFLZ30Q-7
Mfr.Part #
DFLZ30Q-7
Description
DIODE ZENER 30V 1W POWERDI123
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Reference Voltage :
30V
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tol-Max :
6.67%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Flat
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Configuration :
Single
Published :
Number of Elements :
1
Working Test Current :
25mA
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Unidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
8Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
30V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 22V
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Impedance-Max :
8Ohm
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
CATHODE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
DFLZ30Q-7
Diodes Incorporated DFLZ30Q-7
ZENER DIODE 8Ohm ±5% 30V 1μA @ 22V -55°C~150°C 1W 2 Terminations POWERDI®123
DFLZ30Q-7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 22V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.67%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 30V.Setting the working test voltage to 25mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
DFLZ30Q-7 Features
reverse leakage current of 1μA @ 22V
1μA @ 22V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 25mA
minimal dynamic impedance is 25mA