DFLZ12-TP
Mfr.Part #
DFLZ12-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE ZENER 12V 1W SOD123FL
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Flat
Impedance-Max :
7Ohm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Package / Case :
SOD-123F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 9.1V
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
DFLZ12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Voltage :
12V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1W
Pin Count :
Dual
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Working Test Current :
50mA
Voltage Tol-Max :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
1W
Dynamic Impedance-Max :
7Ohm
Surface Mount :
yes
Datasheets
DFLZ12-TP
Micro Commercial Components (MCC) DFLZ12-TP
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 3μA @ 9.1V -55°C~150°C 2 Terminations SOD-123F
DFLZ12-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 9.1V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12VV.This device should be operated at 50mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
DFLZ12-TP Features
reverse leakage current of 3μA @ 9.1V
3μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 50mA
minimal dynamic impedance is 50mA