DF7C-9P-3.96DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7C-9P-3.96DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
DF7
Number of Positions :
9
Operating Temperature :
-35°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Width :
7.1mm
Insulation Color :
Beige
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.96mm
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
38.1mm
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Plastic
Height :
12.9mm
Color :
Beige
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Gender :
Male
Housing Color :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Pitch :
3.9624mm
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Number of Contacts :
9
Fastening Type :
Latch Holder
Datasheets
DF7C-9P-3.96DSA
Hirose DF7C-9P-3.96DSA
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 9-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height