DF72115D160FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF72115D160FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 144LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
160MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of PWM Channels :
24
Number of Pins :
144
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
512kB
Number of Timers/Counters :
11
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, SCI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.4V~1.6V
Oscillator Type :
External
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x8b
Base Part Number :
DF72115
Density :
4 Mb
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of UART Channels :
4
Pin Count :
144
Packaging :
Tray
Core Processor :
SH-2A
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Bits :
32
Series :
SuperH® SH7200
Data Bus Width :
32b
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
73
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA