DF7-9P-3.96DSA(01)
Mfr.Part #
DF7-9P-3.96DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 9POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
9
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.508 inch
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Connector Type :
Header
Series :
DF7
Lead Free :
Contains Lead
Number of Positions Loaded :
All
Insertion Force-Max :
4.448 N
Housing Color :
Beige
Mixed Contacts :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Pitch :
3.96mm
Fastening Type :
Latch Holder
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
7.1mm
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Conductors :
ONE
Height :
12.9mm
Reference Standard :
UL,TUV
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Insulation Height :
0.508 12.90mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Board Guide
Durability :
30 Cycles
Housing Material :
Plastic
Hirose DF7-9P-3.96DSA(01)
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 9-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height