DF7-8EP-3.96C
Mfr.Part #
DF7-8EP-3.96C
Description
CONN PLUG HSG 8POS 3.96MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Height :
9.9mm
Wire Size (Min) :
22 AWG
Width :
27mm
Contact Resistance :
5mOhm
Color :
White
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
8
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Length :
41.2mm
Fastening Type :
Latch Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pitch :
0.156 3.96mm
Shell Material :
Polyamide
Contact Type :
Male Pin
Contact Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Body Breadth :
0.39 inch
Lead Pitch :
3.96mm
Reference Standard :
UL,CSA,TUV
Contact Plating :
Brass
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
8
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Material :
Nylon
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Connector Type :
PLUG
Lead Free :
Lead Free
Empty Shell :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mount :
Panel, Snap in
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Datasheets
DF7-8EP-3.96C
Hirose DF7-8EP-3.96C
1 Rows Plug Bulk White 8 Positions Panel Mount, Snap-In Male Pin Crimp DF7 Nylon