DF7-7S-3.96C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7-7S-3.96C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 7POS 3.96MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Resistance :
5mOhm
Wire Size (Min) :
22 AWG
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Plating :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Nylon
Lead Free :
Lead Free
MIL Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Durability :
30 Cycles
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.156 3.96mm
Lead Pitch :
3.96mm
Height :
5.9mm
Length :
29.8mm
Insertion Force-Max :
4.8928 N
IEC Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Color :
White
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
DIN Conformance :
Shell Material :
Polyamide
Option :
GENERAL PURPOSE
Width :
17mm
Series :
DF7
Body Depth :
0.669 inch
Contact Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
7
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Empty Shell :
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
1
Number of Positions :
7
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
UL Flammability Code :
94V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reference Standard :
UL,CSA,TUV
Body Breadth :
0.232 inch
Datasheets
DF7-7S-3.96C
Hirose DF7-7S-3.96C
1 Rows Receptacle Bulk White 7 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF7 Nylon