DF7-3P-7.92DSA
Mfr.Part #
DF7-3P-7.92DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 5POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Stack Height (Mating) :
21.5mm
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Beige
Termination :
Solder
Lead Free :
Contains Lead
Housing Material :
Plastic
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
5
Body Length or Diameter :
0.877 inch
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insertion Force-Max :
4.8928 N
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Operating Temperature :
-35°C~85°C
MIL Conformance :
Insulation Height :
0.508 12.90mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mixed Contacts :
Feature :
Board Guide
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
3
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
DF7
Terminal Pitch :
7.9248mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pbfree Code :
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
1
Number of Rows :
1
Option :
GENERAL PURPOSE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL,CSA,TUV
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Datasheets
DF7-3P-7.92DSA
Hirose DF7-3P-7.92DSA
DF7 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 5-Position Board to Cable/Wire 0.508 12.90mm Height