DF64-3P-4.5C
Mfr.Part #
DF64-3P-4.5C
Description
CONN SSL RCPT HSG 3POS 4.5MM
Product Category :
Solid State Lighting Connector Assemblies
Length :
22.9mm
Connector Type :
Receptacle Housing for Non-Gendered Contact
Termination :
Crimp
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Color :
Beige
Depth :
20mm
Style :
Board to Board or Cable
Mating Cycles :
10
Pitch :
0.177 4.50mm
Latch Lock
Width :
4.55mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
3
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reference Standard :
UL
REACH SVHC :
Unknown
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Series :
DF64
Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging, PCB
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
3A 4A 5A
Current Rating :
5A
Datasheets
DF64-3P-4.5C
Hirose DF64-3P-4.5C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    LITE-TRAP CONTACT TERMINAL
  • TE Connectivity AMP Connectors
    PLUG, 2P LATCHED POKE-IN WTW CON
    CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM
    CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER
  • KYOCERA AVX
    CONN SSL SOCKET 2POS 3MM SOLDER