DF63M-2P-7.92DSA(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF63M-2P-7.92DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions :
2
Fastening Type :
Latch Holder
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Series :
EnerBee™ DF63
Contact Material :
Brass
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.394 10.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Board Guide, Glow Wire Compliant
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Voltage - Rated :
600VAC/DC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color :
Black
EnerBee™ DF63 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 2-Position Board to Cable/Wire 0.394 10.00mm Height