DF62C-13S-2.2C
Mfr.Part #
DF62C-13S-2.2C
Description
CONN SOCKET HSG 13POS 2.20MM
Stock
490
In Stock :
490
Rectangular Connector Housings
Reference Standard :
UL
Mount :
Free Hanging, Panel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
9.3mm
Housing Material :
PBT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.087 2.20mm
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
DF62
Rated Current (Signal) :
3A
Durability :
30 Cycles
Orientation :
Straight
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
13
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Operating Temperature (Max) :
105°C
Contact Termination :
Crimp
Depth :
11.65mm
Length :
9.55mm
Bulk
Contact Resistance :
30mOhm
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
13
Color :
Black
Number of Rows :
4
Datasheets
DF62C-13S-2.2C
Hirose DF62C-13S-2.2C
4 Rows Socket Bulk Black 13 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF62 PBT