DF61543J40FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF61543J40FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 144LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Peripherals :
DMA, Motor Control PWM, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Core Size :
32-Bit
Memory Size :
512kB
Number of Terminations :
144
Packaging :
Tray
RAM Size :
16K x 8
Supply Current-Max :
90mA
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
95
Pin Count :
144
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
32
Supply Voltage :
5V
Series :
H8® H8SX/1500
Connectivity :
CANbus, I2C, SCI, SSU
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Interface :
CAN, I2C, SCI
Frequency :
40MHz
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 2x8b
Number of Timers/Counters :
6
Power Supplies :
5V
Core Processor :
H8SX
Base Part Number :
DF61543
Program Memory Size :
384KB 384K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm