DF61-2S-2.2C(13)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF61-2S-2.2C(13)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET HSG 2POS 2.20MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Type :
Female Socket
Length :
6.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
2
Pitch :
0.087 2.20mm
Contact Plating :
Tin
Connector Type :
Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-35°C
Contact Material :
PBT
Contact Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.26mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Beige
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
350V
Number of Rows :
1
Insulation Resistance :
1GOhm
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
4A
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Swing Lock
Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
DF61
HTS Code :
Datasheets
DF61-2S-2.2C(13)
Hirose DF61-2S-2.2C(13)
1 Rows Socket Bulk Beige 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DF61