DF51A-30DP-2DSA(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF51A-30DP-2DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2MM
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Detent Lock
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Number of Positions :
30
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
250V
Series :
SignalBee™ DF51
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Style :
Board to Cable/Wire
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Hirose DF51A-30DP-2DSA(01)
SignalBee™ DF51 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 30-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height