DF51A-18DP-2DSA(01)
Mfr.Part #
DF51A-18DP-2DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Stock
176
In Stock :
176
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
18
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2018
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hirose DF51A-18DP-2DSA(01)
SignalBee™ DF51 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 18-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height