DF51A-10DP-2DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF51A-10DP-2DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Fastening Type :
Detent Lock
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Published :
2018
Number of Positions :
10
Termination :
Solder
Series :
SignalBee™ DF51
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Brass
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Style :
Board to Cable/Wire
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DF51A-10DP-2DSA
Hirose DF51A-10DP-2DSA
SignalBee™ DF51 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.331 8.40mm Height