DF50A-15P-1V(51)
Mfr.Part #
DF50A-15P-1V(51)
Description
CONN HEADER SMD 15POS 1MM
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Male Blade
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Rated Current (Signal) :
1A
Reliability :
COMMERCIAL
REACH SVHC :
Unknown
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Filter Feature :
No
Insulation Color :
Black
Durability :
30 Cycles
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Material :
Polyester
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Digi-Reel®
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Contact Resistance :
30mOhm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polymer
Mount :
Surface Mount
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Series :
DF50
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
100V
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
MIL Conformance :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Orientation :
Straight
Contact Gender :
Male
Current Rating :
1A
Feature :
Solder Retention
Stack Height (Mating) :
7.35mm
Datasheets
DF50A-15P-1V(51)
Hirose DF50A-15P-1V(51)
DF50 Series 1-Row Header Solder Brass Digi-Reel® Surface Mount Gold Polyester 15-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height