DF50A-11P-1V(51)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF50A-11P-1V(51)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 11POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Number of Positions :
11
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating :
1A
REACH SVHC :
Unknown
Contact Gender :
Male
Reference Standard :
UL
Mount :
Surface Mount
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Rated Current (Signal) :
1A
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polyester
Voltage - Rated :
100V
Insulation Resistance :
500MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Durability :
30 Cycles
IEC Conformance :
Style :
Board to Cable/Wire
Total Number of Contacts :
11
Series :
DF50
Feature :
Solder Retention
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number Of PCB Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Material :
Brass
Packaging :
Cut Tape (CT)
MIL Conformance :
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Housing Material :
Polymer
Stack Height (Mating) :
7.35mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Blade
Datasheets
DF50A-11P-1V(51)
Hirose DF50A-11P-1V(51)
DF50 Series 1-Row Header Solder Brass Cut Tape (CT) Surface Mount Gold Polyester 11-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height