DF50-40DP-1V(61)
Mfr.Part #
DF50-40DP-1V(61)
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Number of Positions :
40
Insulation Material :
Polyester
Surface Mount
Orientation :
Straight
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Latch Lock
REACH SVHC :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Color :
Natural
Gender :
Male
Pbfree Code :
yes
Stack Height (Mating) :
7.35mm
Contact Type :
Male Blade
Feature :
Solder Retention
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated :
100V
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.278 7.06mm
Series :
DF50
Datasheets
DF50-40DP-1V(61)
DF50 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyester 40-Position Board to Cable/Wire 0.278 7.06mm Height