DF4-16DP-2C
Mfr.Part #
DF4-16DP-2C
Description
CONN HSG CRIMP 16POS
Stock
70
In Stock :
70
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Mounting Type :
CABLE
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
Tin
Cable Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Series :
DF4
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Number of Rows :
2
Contact Material :
Brass
Body Breadth :
0.197 inch
Connector Type :
Housing
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Height :
5mm
IEC Conformance :
No
Current Rating :
3A
Contact Finish Termination :
Tin
Body/Shell Style :
PLUG
Pitch :
2.0066mm
Number of Positions :
16
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Length :
16.8mm
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
No
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
2004
Rated Current (Signal) :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Cable Pitch :
0.079 2.00mm
HTS Code :
Feature :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Color :
Black
Total Number of Contacts :
16
Contact Plating :
Lead Pitch :
2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Contact Style :
SQ PIN-SKT
MIL Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
Polyamide
Board-Side Pitch :
0.079 2.00mm